Ez egy nagyon fontos téma az életünkben, mégis azt látom, hogy legtöbben, akik sikeresek, sajnos nem vesznek erről tudomást. Túlfeszítve magát, átlépve a határokat sajnos előfordul, hogy egészségileg is megfizeti az árát!
Kimerülés első jelei:
Többször már előfordult már, hogy sikeres üzletemberek derék fájdalmakkal, súlyfelesleggel, magas vérnyomással és mentális betegségekkel szenvedtek, amikor megkerestek.
Beszélgetéseink alkalmával kiderül mindig, hogy amikor először jelennek meg a betegség jelei, nem veszik komolyan a jeleket és sajnos már akkor kerülnek hozzám, és különböző szakemberekhez, amikor már egy sokkal komolyabb dologgal kell szembenézniük.
Szerencsés a helyzet akkor, ha ez a folyamat reverzibilis, azaz visszafordítható.
Mik lehetnek a Kimerülés okai?
A mindennapi élet megpróbáltatásai, konfliktusai, feszültségei stresszhelyzetet jelentenek, amelyet minden ember másképpen reagál le. A stresszhelyzetek rendszeressége pszichoszomatikus betegségekhez vezethet.
Hogyan segít a sporolás?
A sportolás elkezdése és rendszeres gyakorlása oldja a stresszhelyzetet, felszabadítja az úgynevezett endofrin hormonokat, amelyek az öröm érzését keltik. De nemcsak emiatt fontos a mozgás! Elvonja a figyelmünket az aktuális témáról, amelyre ráfeszülünk, egy másfajta látásmódot adhat azáltal, hogy a fókuszt a mozgásra, önmagunkra helyezzük!
A test edzése mellett nagyon fontos figyelmet fordítani a mentális egészségre is, ami segíti egyensúlyba hozni önmagunkat és így az életünket is.
Segítségképpen felsoroltam pár jellemző tünetet, ami jelzi, hogy meg kellene állni és időt, helyet adni önmagunknak.
A kimerülés jelei:
- Fáradtság
- Motiváció csökkenése, kedvtelenség, unottság
- Érdektelenség az emberi kapcsolatok, programok iránt
- Feszült kommunikáció, váratlan dühös reakció nem okolt helyzetben is
- Kevesebb türelem
- Belső feszültség fokozódása
- Váratlan érzelmi dühkitörések (lehetnek hangos kiabálás, sírás, sajnos sokszor önkontrollvesztéssel, de akár a testi reakcióként megjelenhet a remegés is )
- Öröm érzet hiánya
- Jelentős súlynövekedés vagy –csökkenés
- Ápolatlanság
- Önmagunkra figyelés teljes hiánya
- Depresszió
Kimerülés esetén:
- Menj és beszélgess a barátaiddal, családoddal vagy esetleg egy szakemberrel
- Keress olyan edzésmódszert, amely motivál, oldja a feszültségedet, a végén, ahogy befejezed, jó érzés kerít a hatalmába
- Menj ki a szabadba, parkba, erdőbe sétálni, túrázni, vagy akár futni! Menj el vízpartra, olyan helyre, ahol ki tudsz kapcsolni és el tudsz szakadni a fejedben zakatoló dolgoktól!
- Csatlakozz közösségekhez, akik segítenek, hogy ismét önmagadra lelj!
- Aludj, pihenj, kapcsolódj ki sokat, amíg helyre nem áll az egyensúly a lelkedben! Nagyon sokat segít, ha megtanulsz meditálni!
- Amikor érzed, hogy az érzés a hatalmába kerít, lélegezz mélyeket, tanuld meg tudatosan lassítani a légzésedet, elengedni a fokozódó feszültséget magadban!
- Végezz lazító- és nyújtó gyakorlatokat, esetleg járj el Jóga- vagy Pilates órákra!
- Masszíroztasd magad heti rendszerességgel!
- Járj hetente wellnessbe, szaunázz, gőzfürdőzz, pihenj a só szobában!
- Kérd ki egy Táplálkozási szakember tanácsát és változtass az étrendeden!
Nagyon igaz a mondás, hogy a kevesebb sokszor több!
Érdemes ezt a mondást megfontolni és komolyan venni, és megelőzni a kimerülést!
Hidvégi Andrea